З’яўляецеся Ці вы падатковым рэзідэнтам рф

Які парадак вызначэння падатковага статусу замежнага грамадзяніна? Ці павінен замежны грамадзянін для таго, каб ён быў прызнаны падатковым рэзідэнтам РФ, знаходзіцца на тэрыторыі РФ бесперапынна на працягу 183 дзён, ці ж у гэты перыяд ён можа выязджаць за межы РФ?

Разгледзеўшы пытанне, мы прыйшлі да наступнай высновы:

Для вызначэння падатковага статусу фізічнай асобы варта сумаваць колькасць дзён, фактычна праведзеных ім на тэрыторыі РФ за папярэднія 12 месяцаў. Пры гэтым дні знаходжання за межамі РФ, незалежна ад мэты выезду, не ўлічваюцца за выключэннем выпадкаў, прама прадугледжаных НК РФ (кароткатэрміновае (менш за шэсць месяцаў) лячэнне або навучанне).

У адпаведнасці з п. 1 арт. 207 НК РФ плацельшчыкамі НДФЛ прызнаюцца фізічныя асобы, якія з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ, а таксама фізічныя асобы, якія атрымліваюць даходы ад крыніц у РФ, якія не з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ.

Пры гэтым ад статусу падаткаплацельшчыка (рэзідэнт або нерэзідэнт РФ) залежыць памер стаўкі НДФЛ, па якой будзе абкладацца яго даход. Калі фізічная асоба прызнаецца падатковым рэзідэнтам РФ, стаўка НДФЛ усталёўваецца ў памеры 13%, калі не прызнаецца — у памеры 30% (арт. 224 НК РФ).

У п. 2 арт. 207 НК РФ вызначана, што падатковымі рэзідэнтамі прызнаюцца фізічныя асобы, фактычна знаходзяцца ў РФ не менш 183 каляндарных дзён на працягу 12 наступных запар месяцаў. Пры гэтым перыяд знаходжання фізічнай асобы ў РФ не перарываецца на перыяды яго выезду за межы краіны для кароткатэрміновага (менш за шэсць месяцаў) лячэння або навучання.

Пры вызначэнні падатковага статусу замежнага грамадзяніна 183 дня знаходжання ў РФ, па дасягненні якіх фізічная асоба будзе прызнана падатковым рэзідэнтам РФ, вылічаюцца шляхам падсумоўвання усіх каляндарных дзён, калі фізічная асоба знаходзілася на тэрыторыі РФ (на працягу 12 наступных запар месяцаў). Дні знаходжання за межамі РФ, незалежна ад мэты выезду, не ўлічваюцца за выключэннем выпадкаў, прама прадугледжаных НК РФ (кароткатэрміновае (менш за шэсць месяцаў) лячэнне або навучанне). Дадзеныя тлумачэнні прадстаўленыя ў лістах Мінфіна Расіі ад 2012/10/08 N 03-04-05 / 6-1155, ад 20.12.2011 N 03-04-06 / 6-350, ад 26.05.2011 N 03-04-06 / 6- 123, ад 25.04.2011 N 03-04-05 / 6-293, УФНС Расіі па г. Маскве ад 24.07.2009 N 20-15 / 3/076408.

Такім чынам, для вызначэння падатковага статусу замежнага грамадзяніна неабходна ўлічваць толькі перыяд яго фактычнага знаходжання на тэрыторыі РФ, пры вызначэнні дадзенага перыяду прымаюцца ў разлік ўсе дні, калі фізічная асоба знаходзілася на тэрыторыі РФ, уключаючы дні прыезду і ад’езду (глядзіце, напрыклад, лісты Мінфіна Расіі ад 20.04.2012 N 03-04-05 / 6-534, ад 21.03.2011 N 03-04-05 / 6-157). Пры гэтым пры вызначэнні статусу ўлічваецца, у тым ліку, 12-месячны перыяд, які пачаўся ў адным падатковым перыядзе (каляндарным годзе) і які працягваецца ў іншым падатковым перыядзе (лісты Мінфіна Расіі ад 26.04.2012 N 03-04-06 / 6-123, ад 21.02.2012 N 03-04-05 / 6-206).

У адпаведнасці з пп. 1 п. 1 арт. 223 НК РФ пры атрыманнi даходаў у грашовай форме дата фактычнага атрымання даходу вызначаецца як дзень выплаты даходу, у тым ліку пералічэння даходу на рахункі падаткаплацельшчыка ў банках або па яго даручэнні на рахункі трэціх асоб. Такім чынам, менавіта на гэты момант і варта вызначаць падатковы статус работніка.

У выпадку знаходжання фізічнай асобы ў РФ менш 183 дзён на працягу 12 месяцаў, што папярэднічаюць даце атрымання даходу, такая асоба не будзе прызнавацца падатковым рэзідэнтам РФ, і яго даходы ад крыніц у Расійскай Федэрацыі падлягаюць абкладанню па стаўцы 30% (ліст Мінфіна Расіі ад 05.04. 2012 N 03-04-05 / 6-444).

Звяртаем Вашу ўвагу, што нормамі НК РФ не ўстаноўлена пераліку дакументаў, на падставе якіх можа вызначацца перыяд знаходжання замежнага асобы ў Расіі, таму ў якасці доказы могуць прымацца любыя дакументы, якія сведчаць фактычная колькасць дзён знаходжання ў РФ (ліст Мінфіна Расіі ад 2004/10/25 N 03-05-01-04 / 56, пастанова ФАС Маскоўскага акругі ад 02.06.2006 N КА-А40 / 4842-06), напрыклад, копіі авія- і чыгуначных білетаў, дакументы аб рэгістрацыі замежніка па месцы знаходжання або месцы жыхарства і т. в. На думку кантралюючых органаў, дакументамі, якія пацвярджаюць фактычнае знаходжанне фізічных асоб на тэрыторыі РФ, таксама могуць з’яўляцца копіі пашпарта з адзнакамі органаў пагранічнага кантролю аб перасячэнні мяжы, квітанцыі аб пражыванні ў гасцініцы і іншыя дакументы, аформленыя ў парадку, устаноўленым заканадаўствам РФ, на падставе якіх можна ўсталяваць працягласць фактычнага знаходжання фізічнай асобы ў РФ (лісты Мінфіна Расіі ад 28.09.2011 N 03-04-06 / 6-240, ад 16.05.2011 N 03-04-06 / 6-110, ФНС Расіі ад 23.09.2008 N 3-5-03 / 529 @).

Эксперт службы Прававога кансалтынгу Гарант

Кантроль якасці адказу:

Рэцэнзент службы Прававога кансалтынгу Гарант

7 лістапада 2012

Матэрыял падрыхтаваны на аснове індывідуальнай пісьмовай кансультацыі, аказанай у рамках паслугі Прававы кансалтынг.

З'яўляецеся Ці вы падатковым рэзідэнтам рф

«Падатковы рэзідэнт РФ — гэта хто» — запыт такога тыпу даволі часта адрасуюць пошукавым сістэмам тыя, хто вырашыў падрабязней даведацца пра расейскую сістэме падаткаабкладання. З нашага артыкула вы даведаецеся пра тое, якім чынам можна вызначыць, ці з’яўляецца асоба падатковым рэзідэнтам і што дае грамадзяніну гэты статус.

Калі гаворка ідзе пра канкрэтныя падаткаплацельшчыках, простаму чалавеку бывае складана зразумець: гэтыя фізічныя асобы прызнаюцца падатковымі рэзідэнтамі ці не. Няпроста разабрацца і з наступствамі, якія цягне за сабой гэты статус.

Для пачатку давайце звернемся да вызначэння, дадзеным падатковым заканадаўствам. Згодна з арт. 11 НК, падатковы рэзідэнт РФ — гэта фізічная асоба, якое праводзіць сумарна на расійскай тэрыторыі не менш 183 дзён на працягу года (каляндарнага).

Варта адзначыць, што дадзенае колькасць дзён з’яўляецца менавіта сумарным часам за год, гэта значыць нават калі на працягу гэтага тэрміну грамадзянін на нейкі час пакідаў межы Расіі, але пры гэтым сума дзён знаходжання на тэрыторыі РФ адпавядае паказаным вышэй ліміце, то фізічная асоба прызнаецца падатковым рэзідэнтам РФ.

Бо для вызначэння наяўнасці або адсутнасці статусу рэзідэнта бярэцца перыяд, роўны 1 каляндарнаму годзе, то і пацвярджаць яго варта штогод (дадзенае патрабаванне тычыцца кожнага падаткаплацельшчыка). ВАЖНА!

Паводле ліста ФНС РФ

«Аб парадку вызначэння статусу падатковага рэзідэнта РФ для грамадзяніна РФ, які ажыццяўляе працоўную дзейнасць за мяжой»

ад 2015/12/11 № ОА-3-17 / 4698 @, расеец можа быць рэзідэнтам краіны, нават калі ён не пражывае ў Расеі на працягу 183 дзён у год, але пры гэтым мае пастаяннае месца жыхарства на яе тэрыторыі. Іншымі словамі, само па сабе адсутнасць грамадзяніна ў Расіі больш чым 183 дзён на працягу 12 месяцаў не з’яўляецца безумоўным падставай для страты ім статусу падатковага рэзідэнта, калі ў яго маецца рэгістрацыя на радзіме. Пры гэтым не мае значэння, ці знаходзіцца жыллё ва ўласнасці або расеец карыстаецца ім па іншых падставах.

Пацвярджэнне статусу падатковага рэзідэнта РФ патрабуецца ў асаблівых выпадках. Вырабляецца яно па заяве падаткаплацельшчыка, складзеным у адвольнай форме і пададзенай на Міжрэгіянальную інспекцыю Федэральнай падатковай службы па цэнтралізаванай апрацоўцы дадзеных.

Такое пацверджанне грамадзянамі Расіі выкарыстоўваецца для прадстаўлення ў замежных дзяржавах у мэтах пазбягання двайнога падаткаабкладання. Калі фізічныя асобы з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ. то гэта дае ім права на асаблівы парадак падаткаабкладання на тэрыторыі нашай краіны.

Выплачваць устаноўленыя на тэрыторыі РФ падаткі павінна любая асоба, якая ажыццяўляе сваю дзейнасць у межах дзяржавы, незалежна ад іншых фактараў. Але адрозненні ў пытаннях падаткаабкладання рэзідэнтаў і нерэзідэнтаў вельмі значныя.

209 НК РФ, у спіс аб’ектаў падаткаабкладання ўваходзяць атрыманыя за справаздачны перыяд даходы фізічных асоб.

Калі гэта падатковыя рэзідэнты РФ. то імі выплачваецца падатак з даходу, атрыманага як ад крыніц, размешчаных на тэрыторыі Расіі, так і за яе межамі.

Важна адзначыць, што ў гэтай сферы дзейнічае шэраг дадатковых нарматыўных актаў і міжнародных дагавораў, пакліканыя не дапускаць выпадкаў падвойнага падаткаабкладання.

Аднак у любым выпадку падатковы рэзідэнт павінен даць справаздачу за атрыманы ім за межамі РФ даход і даказаць выплату падатку замежнай дзяржаве ў парадку, прадугледжаным адпаведным міжнародным дагаворам / пагадненнем.

Адрозніваецца таксама і ўсталяваны памер падатковай стаўкі для тых і іншых. Да прыкладу, агульная падатковая стаўка па падатку на даходы фізічных асоб для падатковых рэзідэнтаў складае ўсяго 13% ад памеру даходу, і толькі ў некаторых сітуацыях яе памер можа даходзіць да 35%, хаця колькасць такіх выпадкаў вельмі абмежавана.

Так, у адпаведнасці з арт. 224 НК, падатак на даходы фіз. асоб у паказаным памеры спаганяецца тады, калі такія атрыманы ў выніку выйгрышу ў латарэю, розыгрышу прызоў, удзелу ў гульні або пры іншай падобнай дзейнасці.

Пры гэтым падатак налічваецца толькі на суму, якая перавышае 4000 рублёў.

Фізічная асоба, грамадзянін Расіі, пражывае ў Германіі і не з’яўляецца падатковым рэзідэнтам РФ. Ці будзе абкладацца НДФЛ яго даход, атрыманы ад удзелу на пляцоўцы бінарных апцыён, і па якой стаўцы, калі пляцоўка знаходзіцца на Кіпры? Брокер бінарных апцыён — юрыдычная асоба зарэгістраваны на тэрыторыі Кіпра, а даход паступае на банкаўскую карту расійскага банка, якая належыць фiзiчнай асобе. Ці неабходна пацвярджаць пастаяннага месцазнаходжання замежнай дзяржавы?

адказ: Даходы, атрыманыя ад удзелу на пляцоўцы бінарных апцыён фізічнай асобай, грамадзянінам Расіі, якія пражываюць у Германіі і якія не з’яўляюцца падатковым рэзідэнтам РФ, не падлягаюць абкладанню НДФЛ. Пацвярджэнне пастаяннага месцазнаходжання фізічнай асобай не патрабуецца.

абгрунтаванне: У адпаведнасці з п. 1 арт. 207 Падатковага кодэкса РФ плацельшчыкамі падатку на даходы фізічных асоб прызнаюцца фізічныя асобы, якія з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ, а таксама фізічныя асобы, якія не з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ.

Пунктам 2 арт. 209 НК РФ ўстаноўлена, што для фізічных асоб, якія не з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ, аб’ектам падаткаабкладання па НДФЛ прызнаецца даход, атрыманы ад крынiц у Расійскай Федэрацыі.

Артыкул 208 НК РФ ўтрымлівае пералік даходаў фізічных асоб, якія адносяцца да даходаў ад крынiц у РФ і да даходаў з крыніц за межамі РФ.

Даходы, якія атрымлівае падаткаплацельшчыкам у вынiку ажыццяўлення iм дзейнасцi за межамі РФ, не названыя ў пп. 1 — 8.1 п. 3 арт. 208 НК РФ, адносяцца да даходаў, атрыманых ад крынiц за межамі РФ (пп. 9 п. 3 арт. 208 НК РФ).

Даход, атрыманы ад удзелу на пляцоўцы бінарных апцыён, у вышэйзгаданых падпунктах ня пайменаваных.

Па тлумачэнняў Мінфіна Расіі, дадзеным у Лістах ад 15.03.2012 N 03-04-06 / 6-63, ад 13.02.2012 N 03-04-06 / 6-35, ад 08.12.2011 N 03-04-06 / 6 -341, калі фізічныя асобы — атрымальнікі даходаў не з’яўляюцца падатковымі рэзідэнтамі РФ, даходы, атрыманыя ад крыніц за межамі РФ, не падлягаюць абкладанню НДФЛ.

Пры гэтым пацвярджаць, што фізічная асоба з’яўляецца падатковым рэзiдэнтам якога-небудзь замежнай дзяржавы, не патрабуецца (Лісты Мінфіна Расіі ад 2014/05/30 N 03-04-05 / 26034, ад 15.03.2012 N 03-04-06 / 6-63, ад 08.12.2011 N 03-04-06 / 6-341).


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *